9 Nisan 2012 Pazartesi

DUR, KORKMA! O SADECE “EVLİLİK”

Çocukluk dönemlerinden başlayarak evlilik hayalleri kuran, gelinliğin her bir ayrıntısını hayal eden kadınlar artık evlilikten korkuyor. Balo salonlarında düşünülen düğünler, peri kızları gibi olma hayalleri, ilk dans müziği artık hayalden çok kâbusa dönüştü.

Dikkat!!! Evlilik Fobisi

Önceleri hayalleri süsleyen evlilik şimdilerde sadece korku yaratıyor. Evlenmekten ve aynı evde yaşamaktan korkan kadında evlilik fobisi başlıyor. Pek çok sebebi olan evlilik fobisinin temelinde; boşanma, ihanet, şiddet ve ikinci bir kişinin sorumluluğundan kaçma durumları yatıyor. Evlilik fobisi olan kadınların bilinçaltında genel olarak yatan düşünceleri şöyle ifade edebiliriz;

Boşanacaksam Niye Evleneyim Ki?

Evlilik fobisinin en önemli nedenlerinden biri olan “Boşanma Fobisi”, kadınların evlilikten korkmasına ve uzaklaşmasına neden oluyor. Gelişen dünyamızda her şeyin bir sonunun olduğunu düşünen kadın evliliğin de boşanmayla sonuçlanacağını düşünüyor. Çevre ve aile baskısına maruz kalmaktan korkan kadın evlilik kurumundan uzaklaşıyor.

Ekonomik Özgürlüğüm Var Zaten. Neden Birine İhtiyaç Duyayım Ki?

Evlilikten uzaklaştıran temel etkenlerden biri olan ekonomik özgürlük de kadınları evlilikten uzaklaştırıyor. Ekonomik özgürlüğü olan kadınlar daha çok yalnız yaşamaktan yana. Eskiden kendilerine destek olacak birini arayan kadınlar şimdi ekonomik özgürlükle birlikte kendi başlarına yaşamayı öğrendi. Bu sebeple de yalnızlığa alışan kadın evde iki kişi yaşamaktan korkuyor. Bu da evlilik fobisine neden oluyor.

Kadınlar Toplumumuzda Şiddet Görüyor.

Günümüzde kadına artan şiddet, kadınların evlilik kurumuna olan güvenini sarsıyor. Güvendikleri biriyle, yola kaldıkları yerden devam etmek isteyen kadınlar şiddet görmekten korktukları için karşı cinse karşı bir savunma mekanizması geliştiriyor. Pek çok sebepten dolayı kendini erkekle eşit düzeyde gören kadın ondan şiddet görmeyi gururuna yediremediği için erkeklerden uzak duruyor. Bu da bilinçaltında erkeklere karşı kendilerini koruyucu bir tepki olarak ortaya çıkıyor.

Gözlemlerime göre belli bir yaşın üzerinde olan kadınlar da artık evlilikten ümitlerini kesmiş durumda. “Evde Kaldım” psikolojisine sahip kadınlar yalnız yaşamaktan sıkılarak evlilik kararı alıyor. Yalnızlıktan ve yalnız ölmekten korkan, yanına bir destek arayan kadın o psikolojiyle hareket edince hata yapıyor. Hatalarıyla da yüzleşince evlilikten uzaklaşıyor.

Peki, evlilik fobisini nasıl önleriz?

Evlilik fobisi insanın kendinin farkına varmasıyla önlenebilir. Yani öncelikle bilinçaltınızda yatan düşünceleri temizlemeniz gerekir. Yukarıda saymış olduğum nedenleri düşünüp bunların, aslında sizin evlenmemek için kendinize empoze ettiğiniz düşünceler olarak düşünün. Ve bunları bilinçaltınızdan atmak için de kendi özgüveninizi kullanın.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder